Z życia braci

SIRIRI – ZNACZY POKÓJ

SIRIRI

ZNACZY POKÓJ

Siriri - to nazwa prężnego katolickiego radia docierającego do mieszkańców wiosek centralnej Afryki. Stacja działa już od 10 lat.

Od początku lat 90-tych Kościół katolicki w Afryce Centralnej nosił się z zamiarem utworzenia religijnej rozgłośni radiowej. Nadawanie w eterze programów ewangelizacyjnych, modlitw i audycji edukacyjnych miało w założeniu budować wspólnotę wiernych, być przyczynkiem do nawrócenia oraz umacniać ich wiarę.

Pierwszym radiem, jakie powstało w archidiecezji Bangui, było radio Notre Dame (z fr. „Nasza Pani”), a zaraz potem, pamiętnego dnia 20 stycznia 1995 roku, o godzinie 10:30, w diecezji Bouar nadawać zaczęło radio Siriri, co w języku sango oznacza „Pokój”.

I tak spełniło się wielkie marzenie biskupa Buar, Armando Gianni'ego, który za pośrednictwem tej rozgłośni pragnął dotrzeć do wszystkich wiernych diecezji. To dla nich emitowano programy informacyjne, formacyjne, modlitwy, a także czytano Pismo Święte. Mieszkańcy Bouar nie wierzyli własnym uszom - radość była ogromna, rozpierała ich również duma, bo Siriri było pierwszym prywatnym radiem w prowincji.

Obecnie istnieje wiele niepublicznych rozgłośni w RCA, jednak to Bouar zapisało się w dziejach jako miasto, które pierwsze w diecezji wyemitowało program radiowy.

ROZWÓJ STACJI

Na początku redakcja radia i rozgłośnia mieściły się w pomieszczeniach parafii św. Józefa w Bouar. W 2007 roku, na prośbę miejscowego biskupa, zarządzanie radiem przejęli bracia Kapucyni. Stację przeniesiono z Kościoła św. Józefa do Saint Laurent, gdzie do dzisiaj mieszkają Kapucyni. Od 2011 roku, dzięki nowemu dyrektorowi, ojcu Jean-Marius Zoumaldé, stacja radiowa zmieniła nieco ramówkę i zaczęła podejmować więcej tematów przybliżających prawa człowieka oraz ideę pokoju. Było to związane z trudną sytuacją w RCA: ostatnie lata to ciągły rozlew krwi, walki między organizacjami paramilitarnymi, tubylczymi bojówkami zwalczającymi się wzajemnie. Często ofiarami tych walk są zwykli, biedni ludzie, mieszkańcy okolicznych wiosek. Dla nich radio Siriri jest prawdziwym umocnieniem w trudnych czasach. Mimo zmian programowych nie zmienił się ogólny charakter stacji, która cały czas jest źródłem ewangelizacji, modlitwy i formacji chrześcijańskiej.

Ojciec Jean-Marius Zoumaldé w ogromnym stopniu przyczynił się do popularności radia, dbając o wysoki poziom nadawanych programów oraz ogromną rzetelność przedstawianych informacji.

SIEDZIBA RADIA SIRIRI

Stacja radiowa posiada nadajnik o mocy 500W i zasięgu od 75 do 160 km, nadając w częstotliwości FM 103.6. Wkrótce, dzięki nowemu nadajnikowi o natężeniu 3000W, Siriri dotrze do słuchaczy na odległych, górzystych i niedostępnych dotychczas terenów Ouham Pendé.

Od 21 maja 2012 roku stacja mieści się w noweym budynku w Bouar w Klasztorze Braci Kapucynów, zaopatrzona w profesjonalny sprzęt do emitowania programów wysokiej jakości. Na razie mieszkańcy miasta i okolicznych wiosek mogą słuchać audycji wyłącznie w godzinach wieczornych (od 17.00), jednak do redakcji wciąż napływają prośby słuchaczy o zwiększenie liczby godzin emisji i wypełnienie programem całego dnia. Czas pokaże, czy będzie to możliwe. W ciągu dwóch ostatnich lat, radio Siriri nawiązało współpracę z Agencją Prasową LNC (Nowa Centralna Afryka) i poszerzyło swoją ofertę o serwis informacyjny. Redaktorzy wciąż szukają nowych rozwiązań, by uatrakcyjnić ramówkę i zadowolić radiosłuchaczy. Radio Siriri jest członkiem Stowarzyszeń Wspólnotowych Stacji Radiowych Centralnej Afryki (ARC - Centralna Afryka).

Radio Siriri to bezcenna inicjatywa, która dla niektórych mieszkańców centralnoafrykańskich wiosek jest jedynym kontaktem ze światem. Dla większości program nadawany wieczorami jest urozmaiceniem pracowitego dnia, na które czekają z utęsknieniem. Wspólna modlitwa gromadzi przed radioodbiornikami całe rodziny, a programy edukacyjne dają możliwość rozwoju i dostępu do informacji.

Fr. Toussaint Zoumaldé
Dyrektor Radia Siriri

Galeria

Projekt i realizacja:
AJTI AQQ Agencja kreatywna