Z życia braci

Bouar – Wyższe Seminarium

Witaj w Seminarium

w Bouar

Formacja przyszłych Kapucynów była przedmiotem troski części misjonarzy od momentu ich przyjazdu do RCA i Czadu. Powzięto zatem decyzję o budowie domu formacyjnego. Na miejsce wybrano 1000-metrowe, skaliste wzniesienie, 10 km od Bouar, a prace natychmiast się rozpoczęły. Inauguracja odbyła się 1 stycznia 1995, pod patronatem św. Wawrzyńca z Brindisi, doktora Kościoła.

Tak więc po latach formacji w nowicjatach w Goré w Czadzie oraz w Ndim w RCA, pierwsi bracia mogli rozpocząć postnowicjat. Ułożono program kształcenia, wyłoniła się pierwsza kadra formatorów, a ojcowie Karmelici zgodzili się prowadzić niektóre wykłady.

W Saint Laurent, oprócz koniecznej obecności wśród młodych, bracia formatorzy pełnią obowiązki także poza wspólnotą: posługują innym grupom zakonnym, prowadzą okresowe dni skupienia oraz rekolekcje, opiekują się Frańciszkańskim Zakonem Świeckich oraz zajmują się duszpasterstwem w sektorach buszu.

Istota formacji opiera się na nauce życia zgodnego z Ewangelią, w braterstwie i duchu franciszkańskim oraz na studiach filozoficzno-teologicznych. Eucharystia i codzienna modlitwa, dni „pustyni” oraz rekolekcje okresowe całej wspólnoty podtrzymują ducha modlitwy. Regularne zebrania wspólnoty lokalnej przyczyniają się do dojrzewania ducha braterstwa. Nie brakuje też innych form aktywności: prace domowe, informatyka, ogrodnictwo, zajęcia sportowe, podczas których bracia mogą nawiązać kontakt z grupami młodych z miasta i okolic. Bracia biorą udział w służbie ubogim, prowadzą katechezy, a także animują grupy „młodzieży franciszkańskiej”.

Wspólnota św. Wawrzyńca – Wyższe Seminarium Duchowne

Fr. Agostino Bassani
Gwardian
Urodzony: 01.10.1947
Imieniny: 28.08
Pierwsze śluby: 04.10.1963
Święcenia kapłańskie: 23.09.1991
Przyjazd do Afryki: 06.11.1973
Fr. Jean Miguina
Wikary
Rektor seminarium
(Rzym – prawo kanoniczne)
Urodzony: 12.09.1978
Imieniny: 27.12
Pierwsze śluby: 02.09.2002
Święcenia kapłańskie: 21.11.2009
Narodowość: czadyjczyk
Fr. Aristide NGOTO
Dyrektor studiów
Urodzony: 28.05.1974
Imieniny: 13.08
Pierwsze śluby: 10.09.1998
Święcenia kapłańskie: 04.06.2006
Narodowość: środkowoafrykańczyk
Fr. Benedykt PACZKA
Dyrektor Radia SIRIRI
Dyrektor Szkoły Muzycznej
Urodzony: 09.01.1977
Imieniny: 21.03
Pierwsze śluby: 21.09.1997
Święcenia kapłańskie: 17.05.2003
Przyjazd do Afryki: 21.09.2013

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego – filozofia

Rok I

Fr. Blaise MBAITELSEM
kleryk
Urodzony: 21.11.1986
Imieniny: 03.02
Śluby czasowe: 07.09.2014
Narodowość: czadyjczyk
Fr. Joachim FOYINGA KOHIRA
kleryk
Urodzony: 31.08.1989
Imieniny: 26.07
Śluby czasowe: 07.09.2014
Narodowość: środkowoafrykańczyk
Fr. Marcel DOUMWASI
kleryk
Urodzony: 01.01.1988
Imieniny: 16.01
Śluby czasowe: 07.09.2014
Narodowość: czadyjczyk

Rok II

Fr. Jacques MBONGO
kleryk
Urodzony: 11.12.1990
Imieniny: 25.07
Śluby czasowe: 08.09.2013
Narodowość: środkowoafrykańczyk

Rok III

Fr. Arnaud DJIMTOBEYE
kleryk
Urodzony: 10.01.1988
Imieniny: 30.10
Śluby czasowe: 02.09.2012
Narodowość: czadyjczyk
Fr. Rodrigue ZINANOUN
kleryk
Urodzony: 01.06.1985
Imieniny: 13.03
Śluby czasowe: 02.09.2012
Narodowość: środkowoafrykańczyk
Fr. Baudoin MBANGO
kleryk
Urodzony: 16.06.1987
Imieniny: 21.04
Śluby czasowe: 02.09.2012
Narodowość: środkowoafrykańczyk

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego - teologia

II rok teologii

Fr. Mathieu YAMANDE
kleryk
Bambui (Kamerun)
Urodzony: 26.03.1985
Imieniny: 14.05
Śluby czasowe: 01.09.2009
Narodowość: środkowoafrykańczyk

IV rok teologii

Studenci na innych uczelniach

Fr. Martial S. WAGO
kapłan
student
(Rzym – teologia duchowości)
Urodzony: 12.10.1978
Imieniny: 30.06
Pierwsze śluby: 30.08.2005
Święcenia kapłańskie: 29.09.2013
Narodowość: środkowoafrykańczyk
Fr. Simon DESE-GÄSINGUA
kapłan
student
(Republika Demokratyczna Kongo – Kinshasa)
Urodzony: 11.02.1977
Imieniny: 28.10
Pierwsze śluby: 30.08.2003
Święcenia kapłańskie: 29.09.2013
Narodowość: środkowoafrykańczyk

Projekt i realizacja:
AJTI AQQ Agencja kreatywna