Z życia braci

Ndim – nowicjat

Ndim

nowicjat

Przełożeni Kapucynów z Czadu, RCA i RDC podjęli decyzje regularnych zjazdów, by dzielić się doświadczeniami. Pierwszy taki zjazd został zorganizowany w Bwamandzie. Zdecydowano wtedy o stworzeniu wspólnego nowicjatu dla młodych ludzi z Czadu, Środkowej Afryki i Kongo w Ndim-Dounia, niedaleko wioski Ndim w Afryce Środkowej.

Pierwszych ośmiu nowicjuszy zostało przyjętych w październiku 1973 roku. Uczestniczyli oni w długim przygotowaniu w diecezjach Moundou, Berberati i Bossangoa. Dwa lata później, we wrześniu 1975 roku czterech spośród nich przyjęło pierwsze śluby. W grudniu tego samego roku dołączył do nich piąty nowicjusz.

Podczas gdy nowi aspiranci przybywali do nowicjatu, młodzi bracia przenieśli się o kilometr dalej - do centrum Ndim, do dawnych pomieszczeń stacji misyjnej, przeznaczonych teraz na nowe bractwo szkoleniowe.

W latach 80-tych nowicjat został przeniesiony do Déli w Czadzie, ale w 1993 roku został ponownie otwarty w Ndim. O. Pio Vallarino został mianowany odpowiedzialnym za nowicjuszy, natomiast o. Georges Le Ray został stróżem (dozorcą). Rozpoczęto prace powiększenia i odnowy budynku. Dwa lata później o. Georges przejął odpowiedzialność za szkolenie nowicjuszy. Pomagał mu o. Piotr Michalik, który później sam został odpowiedzialnym nowicjuszy.

Nowicjat przyjmuje średnio trzech nowicjuszy rocznie. Aktualnie ekipa szkoleniowa z nowicjatu zajmuje się również kościołem Świętego Józefa w Ndim.

Fr. Zenon KAPKA
Magister Nowicjatu

Projekt i realizacja:
AJTI AQQ Agencja kreatywna