Z życia braci

Centrum w Mondou

Centrum

w Mondou

Początki

Nasza przygoda rozpoczęła się dość niespodziewanie w styczniu 1978 spotkaniem dwóch księży, którzy postanowili, stosując odpowiednie protezy, umożliwić osobom dotkniętym przez trąd uzyskanie, po przebyciu operacji, znacznie większej niezależności oraz ułatwienie im powrotu do funkcjonowania w społeczności.

W tym samym czasie siostra Marie-Ange, która przebywała wraz ze mną na parafii w Benoye, opiekowała się dziećmi, które przebyły polio. Wspierani przez nasze wspólnoty, wzięliśmy udział w szkoleniach na temat aparatury oraz rehabilitacji.

Rozwój

W 1979, gdy kraj znajdowałs się w okresie niepokoju i cierpienia, do Benoye przybywa pierwszych 5 dzieci. Świadomi, że inicjatywa została nam powierzona przez Pana i że mogła się przyczynić do przywrócenia nadziei i pokoju, potrzebowaliśmy obecności, a także wstawiennictwa naszej Matki. Zdecydowaliśmy więc nazwać naszą placówkę domem Matki Bożej Królowej Pokoju. Gdy dowiedziano się o naszej działalności wśród niepełnosprawnych dzieci, zaczęliśmy bardzo szybko otrzymywać prośby o pomoc z różnych misji w regionie.

W 1980 zorganizowaliśmy w Czadzie szkolenie trwające 15 dni w roku, przez 5 lat, w celu przygotowania pomocników rehabilitantów i protetyków.

Misje chirurgów

W 1982 rozpoczyna się pierwsza misja chirurgiczna w Benoye. Wielu lekarzy z całego świata przybywa tu operować w ciagu kolejnych kilku lat. Od 1986 misje odbywaja się 2 razy do roku: w maju i grudniu – i tak pozostanie do roku 2008. Od 2009, ze względu konieczność odpowiedzi na rosnące potrzeby, misje odbywać się będą w rytmie 3 rocznie.

Misje chirurgiczne cieszyły się pomocą także tutejszych instytucji: szpitala w Bebalem, szpitala w Moundou oraz domu Matki Bożej Królowej Pokoju, bez których przeprowadzenie niektórych operacji nie miałoby sensu – to właśnie te placówki zapewniają pielęgniarską opiekę pooperacyjną, przeprowadzają liczne sesje rehabilitacyjne oraz dostarczają protezy, umożliwiając w ten sposób osiągnięcie zamierzonych efektów leczenia.

Kontynuacja

Nasze działania rozpoczęte w Benoye w kwietniu 1978 były kontynuowane od 1981 w Moundou, Doba, Kélo i Laï. W 1997 z powodu zmian na stanowiskach kierowniczych, zamknęliśmy ostatecznie centrum w Benoye, a Moundou stało się głównym punktem odniesienia dla okolicznych regionów. Od lutego 2008, Doba i Laï, dzięki zachęcie miejscowych biskupów, stały się ośrodkami niezależnymi jeśli chodzi o przyjmowanie pacjentów oraz rehabilitację, są jednak w stałym kontakcie z Moundou w kwestiach związanych z operacjami chirurgicznymi oraz protetyką.

Fr. Antoine MAMBE

Projekt i realizacja:
AJTI AQQ Agencja kreatywna